Zastupitelstvo obce, Díl 1, porovnání znění k 1.7.2010

Zákon o obcích č. 128/2000 Sb.

Obsah předpisu
Seznam paragrafů
Tisk stránky
    rozšířené hledání
    Znění předpisu k datu: 1.1.2024 (aktuální znění)
    (zvýrazněny změny vůči znění k 1.7.2010)



    Díl 1

    Zastupitelstvo obce

    § § 67

    Zastupitelstvo obce je složeno z členů zastupitelstva obce, jejichž počet na každé volební období stanoví v souladu s tímto zákonem zastupitelstvo obce nejpozději do 85 dnů přede dnem voleb do zastupitelstev v obcích.

    § 68

    (1) Zastupitelstvo obce při stanovení počtu členů zastupitelstva obce přihlédne zejména k počtu obyvatel a velikosti územního obvodu. Počet členů stanoví tak, aby zastupitelstvo obce mělo v obci, městysu, městě, městském obvodu, městské části

    do 500 obyvatel5 až 15 členů
    nad 500 do 3 000 obyvatel7 až 15 členů
    nad 3 000 do 10 000 obyvatel11 až 25 členů
    nad 10 000 do 50 000 obyvatel15 až 35 členů
    nad 50 000 do 150 000 obyvatel25 až 45 členů
    nad 150 000 obyvatel35 až 55 členů.

    (2) Počet členů zastupitelstva obce, který má být zvolen, se oznámí na úřední desce3b) obecního úřadu nejpozději do 2 dnů po jeho stanovení. Kromě toho může být počet členů zastupitelstva obce uveřejněn způsobem v místě obvyklým.

    (3) Rozhodující pro stanovení počtu členů zastupitelstva obce je počet obyvatel obce k 1. lednu roku, v němž se konají volby.

    (4) Neurčí-li zastupitelstvo jinak, volí se počet členů zastupitelstva podle počtu členů zastupitelstva obce v končícím volebním období.

    (5) Dojde-li ke sloučení obcí nebo k oddělení části obce, stanoví počet členů zastupitelstva obce, který má být zvolen, Ministerstvo vnitra. Dojde-li ke zřízení městského obvodu nebo městské části v územně členěném statutárním městě, stanoví počet členů zastupitelstva městského obvodu nebo městské části, který má být zvolen, magistrát v přenesené působnosti. Při stanovení počtu členů zastupitelstva obce a členů zastupitelstva městského obvodu nebo městské části se postupuje podle odstavce 1 obdobně.


    3b) § 26 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád.


    § 69

    (1) Mandát člena zastupitelstva obce vzniká zvolením; ke zvolení dojde ukončením hlasování.

    (2) Člen zastupitelstva obce skládá na začátku prvního zasedání zastupitelstva obce, jehož se po svém zvolení zúčastní, slib tohoto znění: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce (města, městyse) a jejích (jeho) občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

    (3) Člen zastupitelstva obce skládá slib před zastupitelstvem obce pronesením slova "slibuji". Člen zastupitelstva obce potvrdí složení slibu svým podpisem.

    (4) Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazy.

    § 70

    (1) Funkce člena zastupitelstva obce je veřejnou funkcí.

    (2) Člen zastupitelstva obce nesmí být pro výkon své funkce zkrácen na právech vyplývajících z jeho pracovního poměru nebo jiného obdobného poměru právního vztahu.

    § 71

    (1) Členům Funkci člena zastupitelstva obce, kteří jsou pro výkon funkce dlouhodobě uvolněni,21) a členům vykonávají

    a) členové zastupitelstva obce, kteří před zvolením zvolení do funkce člena zastupitelstva obce nebyli v pracovním poměru funkcí, ale vykonávají funkci ve stejném rozsahu jež zastupitelstvo obce určilo jako dlouhodobě uvolnění funkce, pro které budou členové zastupitelstva obce uvolněni, (dále jen "uvolněný člen zastupitelstva obce") poskytuje obec za výkon funkce uvolněného člena zastupitelstva obce odměnu podle tohoto zákona. Odměna se vyplácí z rozpočtových prostředků obce.

    (2) Odměnou se rozumí peněžitá plnění poskytovaná obcí uvolněným členům zastupitelstva obce za výkon jejich funkce; za odměnu se nepovažují plnění poskytovaná v souvislosti s výkonem jejich funkce podle zvláštních právních předpisů, zejména cestovní náhrady.

    (3) Odměnou podle odstavce 1 je

    a) měsíční odměna,

    b) odměna při skončení funkčního období.

    (4) Ostatním členům ostatní členové zastupitelstva obce, kteří nejsou uvedeni v odstavci 1, (dále jen "neuvolněný člen zastupitelstva obce"), jsou-li v pracovním poměru,.

    (2) Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytne zaměstnavatel pro výkon funkce pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu;22) rozsah doby potřebné nezbytně nutný k výkonu funkce v konkrétním případě určí obec. Náhradu mzdy nebo platu, včetně odpovídající částky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění podle zvláštních právních předpisů50), uhradí obec jejich zaměstnavateli podle zvláštního předpisu.23) Neuvolněným členům

    (3) Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce, kteří nejsou v pracovním který je podnikající fyzickou osobou nebo jiném obdobném poměru osobou provozující jinou samostatnou výdělečnou činnost, poskytuje obec ze svých rozpočtových prostředků náhradu výdělku ušlého v souvislosti s výkonem jejich funkce paušální částkou. Paušální částku za hodinu a nejvyšší částku, kterou lze jako náhradu výdělku ušlého v souvislosti s výkonem funkce poskytnout v souhrnu za kalendářní měsíc, jejíž výši stanoví zastupitelstvo obce vždy na příslušný kalendářní rok.


    21) § 124 odst. 2 zákoníku práce

    (4) Obec nesmí členovi zastupitelstva obce poskytnout v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva obce dar, a to ani po skončení výkonu funkce.


    22) § 124 zákoníku práce 50) § 206 odst. 3 a 4 zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů.

    23) § 17 nařízení vlády č. 108/1994 Sb. Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony ve znění pozdějších předpisů.

    § § 72

    Neuvolněným členům

    (1) Uvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytuje obec za výkon funkce odměnu ve výši podle § 73 odst. 1. Odměna se poskytuje ode dne zvolení do funkce, již zastupitelstvo obce určilo jako funkci, pro kterou budou členové zastupitelstva obce uvolněni, nejdříve však ode dne, od kterého ji zastupitelstvo obce jako takovou funkci určilo. Uvolněnému členovi zastupitelstva obce, který je poslancem, senátorem nebo členem vlády, poskytuje obec odměnu ve výši 0, 4násobku výše odměny, která by jinak náležela uvolněnému členovi zastupitelstva obce.

    (2) Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce může být obec poskytovat za výkon funkce poskytnuta měsíční odměnu až do maximální výše podle § 73 odst. 2. V takovém případě se odměna poskytuje ode dne stanoveného zastupitelstvem obce, nejdříve však ode dne přijetí usnesení zastupitelstva obce, kterým odměnu stanovilo. Její maximální výši

    (3) V usnesení podle odstavce 2 zastupitelstvo obce stanoví prováděcí právní předpis výši odměn neuvolněným členům zastupitelstva obce za měsíc, a to částkou v celých korunách, přitom může přihlédnout k plnění individuálních úkolů, které jednotlivým neuvolněným členům zastupitelstva obce uložilo, a předem stanoveným způsobem k jejich účasti na jednání orgánů, jejichž jsou členy. Usnesení podle odstavce 2 pozbývá účinnosti ukončením funkčního období zastupitelstva obce, které odměnu stanovilo.

    (4) Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty, poskytuje obec odměnu v rozmezí od 0, 3 do 0, 6násobku výše odměny, která by náležela uvolněnému členovi zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty. Pokud zastupitelstvo obce neuvolněnému členovi zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty, odměnu nestanovilo, náleží mu ode dne zvolení do funkce starosty odměna ve výši 0, 3násobku výše odměny, která by náležela uvolněnému členovi zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty.

    (5) Odměna se členovi zastupitelstva obce poskytuje měsíčně. Pokud člen zastupitelstva obce vykonával funkci jen po část měsíce, náleží mu za tento měsíc odměna ve výši násobku jedné třicetiny jeho odměny a počtu kalendářních dnů, po které funkci v daném měsíci vykonával.

    (6) Je-li člen zastupitelstva obce odvolán z funkce nebo se funkce vzdal a v tentýž den je zvolen do jiné funkce, za kterou mu náleží odměna, náleží mu za tento den pouze ta z odměn, která je vyšší. V případě souhrnu odměn podle § 74 odst. 3 je pro posouzení výše odměn rozhodná výše souhrnné odměny, o níž rozhodlo zastupitelstvo obce.

    (7) Nevykonává-li uvolněný člen zastupitelstva obce funkci z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, nařízené karantény, těhotenství a mateřství, péče o dítě do 4 let věku anebo ošetřování fyzické osoby nebo péče o dítě mladší 10 let podle zákona o nemocenském pojištění, odměna mu nenáleží, nestanoví- li tento zákon jinak.

    (8) Uvolněnému členovi zastupitelstva obce za každý kalendářní den od prvního do čtrnáctého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náleží odměna ve výši 60 % jedné třicetiny odměny. Pro účely stanovení výše odměny ve snížené výši podle věty první se jedna třicetina odměny upraví obdobným způsobem, jakým se upravuje denní vyměřovací základ pro stanovení nemocenského z nemocenského pojištění51).

    (9) Odměna stanovená podle odstavce 8 se snižuje o 50 %, pokud se nemocenské podle právních předpisů o nemocenském pojištění snižuje na polovinu. Odměna ve snížené výši stanovená podle odstavce 8 a podle věty první za jednotlivý kalendářní den se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.


    51) § 21 a 22 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

    § 73

    (1) Měsíční odměna je peněžité plnění poskytované měsíčně Odměna uvolněného člena zastupitelstva obce se určí jako součin základny pro výpočet odměny a koeficientu stanoveného v příloze k tomuto zákonu podle druhu vykonávané zastávané funkce a podle počtu obyvatel velikostní kategorie obce ve výši.

    (2) Maximální výše odměny neuvolněného člena zastupitelstva obce se určí jako součin základny pro výpočet odměny a za podmínek, které stanoví prováděcí právní předpis. Měsíční odměnu tvoří pevná složka stanovená koeficientu stanoveného v příloze k tomuto zákonu podle druhu vykonávané zastávané funkce a příplatek podle počtu obyvatel velikostní kategorie obce.

    (3) Za základnu pro výpočet odměny v příslušném kalendářním roce se považuje průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství dosažená za první pololetí předchozího kalendářního roku podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu známých k 1. říjnu předchozího kalendářního roku.

    (4) Výši základny pro výpočet odměny podle odstavce 3 vyhlašuje Ministerstvo vnitra sdělením ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv.

    (5) Při určení výše příplatku podle počtu obyvatel odměny člena zastupitelstva obce se vychází z počtu obyvatel obce52), kteří jsou k 1. lednu příslušného kalendářního roku byli hlášeni v obci k trvalému pobytu k 1. Počet obyvatel obce lednu kalendářního roku, ve kterém se zaokrouhluje na celé stovky nahoru konaly volby do zastupitelstva obce.

    (2) Měsíční odměna (6) Změní-li se uvolněným členům v průběhu volebního období zastupitelstva obce počet obyvatel obce hlášených v obcích obci k trvalému pobytu k 1. lednu kalendářního roku ve srovnání s rozšířenou působností rozhodným počtem obyvatel podle odstavce 5 o více než 20 % tak, v obcích s pověřeným obecním úřadem že dojde ke změně zařazení obce ve velikostní kategorii obcí podle přílohy k tomuto zákonu, v obcích s matričním úřadem23a) a v obcích se stavebním úřadem23b) zvyšuje o částku stanovenou prováděcím právním předpisem náleží od 1. ledna tohoto kalendářního roku

    (3) Nevykonává-li uvolněný člen

    a) uvolněnému členovi zastupitelstva obce funkci z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, karantény, těhotenství nebo péče o dítě do 3 let věku, měsíční odměna mu nenáleží, nestanoví-li se jinak v odstavci 4; v kalendářním měsíci, v němž z těchto důvodů uvolněný člen zastupitelstva ve výši odpovídající velikostní kategorii obce vykonával funkci jen po část měsíce, náleží mu měsíční odměna v poměrné výši.

    (4) Uvolněnému členu

    b) neuvolněnému členovi zastupitelstva obce měsíční dosavadní odměna za první 3 kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nenáleží, za první 3 kalendářní dny karantény náleží měsíční odměna za každý kalendářní den ve pokud nepřesahuje maximální výši 60 % jedné třicetiny měsíční odměny a od čtvrtého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény do čtrnáctého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény mu náleží měsíční odměna za každý kalendářní den ve výši 60 % jedné třicetiny měsíční odměny. Pro účely stanovení výše měsíční odměny ve snížené výši podle věty první se jedna třicetina měsíční odměny upraví stejným způsobem, jakým se upravuje denní vyměřovací základ pro stanovení nemocenského z nemocenského pojištění. Měsíční příslušnou velikostní kategorii obce, jinak mu přísluší odměna ve snížené v maximální výši stanovená podle věty první se snižuje o 50 %, jde-li o případy, kdy se nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění snižuje na polovinu. Výše měsíční odměny ve snížené výši stanovené podle věty první a třetí za jednotlivý kalendářní den

    (7) Odměna se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.


    23a) § 2 odst. 1 písm. a) zákona č. 301/2000 Sb. 52) § 3 odst. 3 písm. g) zákona č. 133/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů ve znění pozdějších předpisů.

    23b) § 117 odst. 1 a 2 zákona č. 50/1976 Sb. § 158 odst. 8 písm. g) zákona č. 326/1999 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů .

    § § 74

    zrušen

    (1) Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce, který je oprávněn k přijímání projevu vůle snoubenců, že spolu vstupují do manželství53), může zastupitelstvo obce s přihlédnutím k časové náročnosti a četnosti obřadů zvýšit odměnu až o 2 000 Kč nad maximální výši odměny stanovenou za výkon jeho funkce podle tohoto zákona. Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce, který je pověřen řízením obecní policie54), může zastupitelstvo obce s přihlédnutím k časové náročnosti této činnosti zvýšit odměnu až o 2 000 Kč nad maximální výši odměny stanovenou za výkon jeho funkce podle tohoto zákona.

    (2) V případě souběhu výkonu více funkcí náleží uvolněnému členovi zastupitelstva obce odměna za tu z jeho funkcí, za kterou náleží nejvyšší odměna.

    (3) V případě souběhu výkonu více funkcí může být neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytnuta odměna až do výše souhrnu odměn za tři různé funkce. Do tohoto souhrnu lze zahrnout pouze odměny za výkon funkce člena rady obce, předsedy nebo člena výboru zastupitelstva obce, předsedy nebo člena komise rady obce anebo předsedy nebo člena zvláštního orgánu obce. Pokud zastupitelstvo obce nerozhodne o poskytnutí odměny podle věty první, náleží neuvolněnému členovi zastupitelstva obce odměna za funkci, za kterou mu náleží nejvyšší odměna schválená zastupitelstvem obce.


    53) § 11a odst. 1 zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

    54) § 3 odst. 1 zákona č. 553/1991 Sb., ve znění zákona č. 274/2008 Sb.

    § 75

    (1) Neuvolněnému členu zastupitelstva obce Místostarostovi, pokud vykonává který po dobu delší než 4 týdny nepřetržitě zastupoval podle § 104 odst. 1 věty třetí starostu v plném rozsahu jeho funkce z důvodu jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nevykonával funkci starosty, a uvolněnému členu zastupitelstva obce náleží od prvního dne zastupování odměna při skončení funkčního období ve výši, jestliže jim ke dni voleb do zastupitelstva obce příslušela měsíční odměna a pokud jim nevznikl opětovný nárok na měsíční odměnu. Pokud byl uvolněný člen zastupitelstva obce nebo neuvolněný člen zastupitelstva obce vykonávající funkci starosty pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin spáchaný která by v průběhu funkčního daném období náležela starostovi, pak mu je-li tato odměna při skončení funkčního období nenáleží vyšší.

    (2) Výše odměny při skončení funkčního období uvolněného člena Členovi zastupitelstva obce a neuvolněného člena zastupitelstva, který byl zastupitelstvem obce vykonávajícího funkci pověřen výkonem pravomocí starosty se stanoví jako výše měsíční odměny podle § 103 odst. 6, k níž se přičte násobek této částky a počtu celých ukončených po sobě jdoucích let výkonu funkce náleží odměna ve výši, nejdéle však pěti ukončených let výkonu funkce která by v daném období náležela starostovi, je-li tato odměna vyšší.

    (3) Uvolněnému členovi zastupitelstva obce a neuvolněnému členovi zastupitelstva obce Osobě, kteří vykonávali funkci která nadále vykonává pravomoci starosty nebo místostarosty podle § 107, za niž náleží měsíční po dobu výkonu těchto pravomocí dosavadní odměna , za výkon této funkce a jimž zanikl mandát přede dnem konání voleb do zastupitelstva další související nároky spojené s výkonem této funkce. Osobě, která nadále vykonává pravomoci člena rady obce podle § 102a, bude tato odměna poskytována ještě náleží po dobu 3 měsíců ode dne zániku mandátu výkonu těchto pravomocí dosavadní odměna za výkon této funkce a další související nároky spojené s výkonem této funkce.

    (4) Uvolněnému členu zastupitelstva Osobě, která je předsedou nebo členem zvláštního orgánu obce a neuvolněnému členu zastupitelstva nebo komise rady obce, kteří vykonávali funkci starosty nebo místostarosty které byl svěřen výkon přenesené působnosti podle § 103 odst. 4 písm. c), za niž náleží měsíční odměna, a byli po skončení funkčního období zastupitelstva obce do odvolání z této funkce odvoláni nebo se jí vzdali, bude tato dosavadní odměna poskytována ještě po dobu 3 měsíců ode dne vzdání se za výkon této funkce nebo odvolání z a další související nároky spojené s výkonem této funkce.

    (5) Pokud dosavadní starosta Osobě, která je předsedou nebo místostarosta vykonává pravomoci podle § 107 členem komise rady obce, které nebyl svěřen výkon přenesené působnosti, náleží mu měsíční po skončení funkčního období zastupitelstva obce dosavadní odměna v za výkon této funkce a další související nároky spojené s výkonem této funkce po dobu výkonu pravomocí dosavadní výši rady obce podle § 102a.

    (6) Členovi Náležela-li by členovi zastupitelstva obce v jeden den odměna podle odstavce 3, který vykonává pravomoc 4 nebo 5 a současně odměna podle § 107 § 72 odst. 1 nebo 2, náleží měsíční odměna ve stejné výši mu za tento den pouze ta z odměn, která by podle prováděcího právního předpisu náležela starostovi.

    (7) Odměna při skončení funkčního období může být vyplacena v měsíčních splátkách nebo jednorázově je vyšší. Vznikl-li členovi zastupitelstva obce uvedenému v odstavci 1 nárok na odměnu při skončení funkčního období v době, kdy V případě souhrnu odměn podle § 74 odst. 3 je proti němu vedeno trestní řízení pro úmyslný trestný čin spáchaný v průběhu funkčního období posouzení výše odměn rozhodná výše souhrnné odměny, odměna při skončení funkčního období se nevyplatí. Skončí-li trestní řízení pro uvedený trestný čin pravomocným odsouzením člena zastupitelstva o níž rozhodlo zastupitelstvo obce, má se za to, že nárok na odměnu při skončení funkčního období nevznikl; nedojde-li k takovému odsouzení, odměna při skončení funkčního období se vyplatí.

    § 76

    Splatnost a výplata odměny členům

    (1) Členovi zastupitelstva obce může obec poskytnout mimořádnou odměnu za splnění mimořádných nebo zvláště významných úkolů obce.

    (2) Souhrnná výše mimořádných odměn poskytnutých v kalendářním roce členovi zastupitelstva obce, který byl alespoň po část tohoto roku uvolněným členem zastupitelstva obce, jakož i srážky z nesmí být vyšší než dvojnásobek nejvyšší odměny, která mu v průběhu tohoto kalendářního roku náležela za výkon jím zastávaných funkcí za měsíc.

    (3) Souhrnná výše mimořádných odměn poskytnutých v kalendářním roce neuvolněnému členovi zastupitelstva obce nesmí být vyšší než dvojnásobek nejvyšší maximální výše odměny se řídí právními předpisy upravujícími platové poměry zaměstnanců neuvolněného člena zastupitelstva obce, která mu v průběhu tohoto kalendářního roku mohla být obcí a zákoníkem práce poskytována za výkon jím zastávané funkce nebo v souhrnu za výkon jím zastávaných funkcí za měsíc. Pro tyto účely se odměna členů

    (4) Návrh na poskytnutí mimořádné odměny členovi zastupitelstva obce posuzuje musí být odůvodněn a projednán jako plat zaměstnanců samostatný bod programu jednání zastupitelstva obce. Důvod poskytnutí mimořádné odměny musí být uveden v pracovním poměru; obec se posuzuje jako zaměstnavatel a členové usnesení zastupitelstva obce se posuzují jako zaměstnanci, kterým byla mimořádná odměna poskytnuta.

    § 77

    (1) Odměna se uvolněnému Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytuje ode dne, kdy byl zvolen který vykonává funkci starosty nebo jmenován do funkce místostarosty, za kterou a uvolněnému členovi zastupitelstva obce, jimž zanikl mandát člena zastupitelstva obce, poskytne obec odchodné, pokud jim ke dni zániku mandátu člena zastupitelstva obce náležela odměna náleží. K případům nevyplácení odměny v rozhodný den z důvodů uvedených v § 72 odst. 7 se nepřihlíží.

    (2) Odměna se neuvolněnému Neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytuje ode dne, který stanoví zastupitelstvo vykonává funkci starosty nebo místostarosty, a uvolněnému členovi zastupitelstva obce, kteří byli v průběhu funkčního období odvoláni nebo se vzdali funkce, poskytne obec odchodné, pokud jim ke dni odvolání nebo vzdání se funkce náležela odměna. K případům nevyplácení odměny v rozhodný den z důvodů uvedených v § 72 odst. 7 se nepřihlíží.

    (3) V případě souběhu výkonu několika funkcí

    a) náleží uvolněnému Odchodné podle odstavce 1 při zániku mandátu člena zastupitelstva obce dnem voleb do zastupitelstva obce členovi zastupitelstva obce měsíční nenáleží, pokud byl v novém funkčním období opětovně zvolen do funkce uvolněného člena zastupitelstva obce nebo do funkce neuvolněného člena zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty nebo místostarosty, za niž mu náleží odměna. O opětovné zvolení do funkce podle věty první nejde, jde-li o druhé a následující obsazení uvedené funkce v průběhu funkčního období.

    (4) Odchodné podle odstavce 2 členovi zastupitelstva obce nenáleží, pokud byl nejpozději na následujícím zasedání zastupitelstva obce opětovně zvolen do funkce uvolněného člena zastupitelstva obce nebo do funkce neuvolněného člena zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty nebo místostarosty, za kterou se poskytuje nejvyšší niž mu náleží odměna.

    (5) Odchodné členovi zastupitelstva obce nenáleží, pokud byl v průběhu výkonu funkce pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo pro nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva obce,

    jeho trestní stíhání pro takový trestný čin bylo podmíněně zastaveno nebo bylo rozhodnuto o schválení narovnání a zastavení trestního stíhání.

    b)

    (6) Vznikl-li členovi zastupitelstva obce nárok na odchodné v době, kdy je proti němu vedeno trestní stíhání pro úmyslný trestný čin nebo pro nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva obce, odchodné se nevyplatí. Byl-li člen zastupitelstva obce pro trestný čin uvedený ve větě první pravomocně odsouzen, jeho trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno nebo bylo-li rozhodnuto o schválení narovnání a zastavení trestního stíhání, platí, že nárok na odchodné nevznikl; v opačném případě se odchodné vyplatí.

    (7) Odchodné podle odstavce 2 lze neuvolněnému členovi zastupitelstva obce poskytnout měsíční odměnu až do výše souhrnu odměn za jednotlivé funkce ve funkčním období pouze jednou.

    § 78

    Členovi

    (1) Odchodné se stanoví ve výši odměny, která členovi zastupitelstva obce náleží v souvislosti s výkonem jeho náležela za měsíc ke dni zániku mandátu člena zastupitelstva obce nebo ke dni odvolání nebo vzdání se funkce cestovní náhrady ve výši, k níž se přičte násobek této částky a za podmínek stanovených právními předpisy platnými pro zaměstnance v pracovním poměru počtu celých ukončených po sobě jdoucích let výkonu funkce, nejvíce však tří ukončených let výkonu funkce.26)

    Do rozhodné doby podle věty první se započte i doba, po kterou člen zastupitelstva obce podle § 77 odst. 3 nebo 4 do opětovného zvolení do funkce nevykonával funkci uvolněného člena zastupitelstva obce nebo funkci neuvolněného člena zastupitelstva obce, který vykonává funkci starosty nebo místostarosty.


    26) Například zákon č. 119/1992 Sb.

    (2) Odchodné je splatné, jsou-li splněny podmínky stanovené v § 77 a předloženo čestné prohlášení podle odstavce 3, o cestovních náhradách a vyplácí se jednorázově v nejbližším výplatním termínu. Pokud do 3 měsíců nenastala překážka pro nárok na odchodné podle § 77 odst. 3 a 4, ve znění pozdějších předpisů odchodné se vyplatí. Člen zastupitelstva obce, jemuž bylo vyplaceno odchodné podle věty první, je povinen vyplacené odchodné vrátit, jestliže následně nastaly překážky pro nárok na odchodné podle § 77 odst. 3 a 4.

    (3) Člen zastupitelstva obce je povinen předložit čestné prohlášení, že u něj nejsou dány překážky pro výplatu odchodného stanovené v § 77 odst. 5 a 6.

    § 79

    (1) Uvolněný člen

    Splatnost a výplata odměny a dalších plnění poskytovaných v souvislosti s výkonem funkce členům zastupitelstva obce má nárok na dovolenou podle tohoto zákona v délce 5 týdnů za kalendářní rok.

    (2) Pokud jeho funkční období netrvalo po dobu celého kalendářního roku, má nárok na poměrnou část dovolené, která činí za každý jakož i započatý kalendářní měsíc trvání výkonu jeho funkce jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

    (3) Měsíční odměna podle tohoto zákona náleží i po dobu dovolené.

    (4) Obec poskytne uvolněnému členu srážky z nich, odpovědnost člena zastupitelstva obce též tu část dovolené za škodu, kterou nevyčerpal před uvolněním k výkonu veřejné funkce. Nevyčerpal-li uvolněný člen zastupitelstva obce dovolenou před uplynutím doby uvolnění k výkonu veřejné způsobil obci v souvislosti s výkonem funkce, poskytne mu ji uvolňující zaměstnavatel.

    (5) Jestliže si uvolněný člen zastupitelstva a postup obce nemohl dovolenou nebo její část vyčerpat v průběhu příslušného kalendářního roku případě zjišťování průměrného výdělku, převádí vzdání se mu tento nárok do následujícího kalendářního roku. V takovém práva na odměnu nebo další plnění a v případě může uvolněný člen smrti člena zastupitelstva též požádat obce se řídí zákoníkem práce. Pro tyto účely se obec o náhradu měsíční odměny považuje za zaměstnavatele a členové zastupitelstva obce se považují za nevyčerpanou dovolenou zaměstnance.

    § 80

    zrušen

    (1) Členovi zastupitelstva obce lze z peněžního fondu nebo z rozpočtu obce poskytnout

    a) příspěvek na úhradu zvýšených nákladů na úpravu zevnějšku, jde-li o starostu, místostarostu nebo člena zastupitelstva obce pověřeného k přijímání projevu vůle snoubenců, že spolu vstupují do manželství53),

    b) příspěvek na úhradu zvýšených nákladů na úpravu zevnějšku v souvislosti se zastupováním obce na veřejných občanských obřadech,

    c) příspěvek na podporu vzdělávání v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva obce,

    d) příspěvek na stravování, jde-li o uvolněného člena zastupitelstva obce,

    e) příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření nebo životní pojištění,

    f) odměnu při významném životním výročí,

    g) příspěvek na pojištění rizik spojených s výkonem funkce člena zastupitelstva obce,

    h) příspěvek na podporu zdravotních, kulturních a sportovních aktivit, jde-li o uvolněného člena zastupitelstva obce,

    i) příspěvek na rekreaci, jde-li o uvolněného člena zastupitelstva obce.

    (2) Plnění podle odstavce 1 lze členovi zastupitelstva obce poskytnout za obdobných podmínek a v obdobné výši jako zaměstnancům obce.


    53) § 11a odst. 1 zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

    § 81

    zrušen

    (1) Členovi zastupitelstva obce náleží v souvislosti s výkonem jeho funkce cestovní náhrady ve výši a za podmínek stanovených právními předpisy platnými pro zaměstnance obce55) a v jejich mezích podle pravidel pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce, stanovených zastupitelstvem obce.

    (2) Zastupitelstvo obce může stanovit, že za pravidelné pracoviště člena zastupitelstva obce pro účely cestovních náhrad se považuje místo jeho trvalého pobytu.

    (3) Nestanoví-li v pravidlech pro poskytování cestovních náhrad členům zastupitelstva obce zastupitelstvo obce jinak, podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění úkolů, způsob dopravy a ubytování, určuje členům zastupitelstva obce před zahájením pracovní cesty písemně starosta.

    (4) Stanoví-li tak zastupitelstvo obce, náleží členovi zastupitelstva obce náhrada za opotřebení vlastního zařízení nebo jiných předmětů nezbytných k výkonu funkce člena zastupitelstva obce. To neplatí pro používání motorového vozidla, u kterého se poskytování náhrad řídí odstavci 1 až 3.


    55) Část sedmá hlava III a IV zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů.

    § 81a

    (1) Uvolněný člen zastupitelstva obce má nárok na dovolenou v délce 5 týdnů za kalendářní rok, přičemž nejvýše 25 dnů dovolené může připadnout na pondělí až pátek, pokud tento den není svátkem56).

    (2) Pokud výkon funkce uvolněného člena zastupitelstva obce netrvá po dobu celého kalendářního roku, má nárok na poměrnou část dovolené, která činí za každý i započatý kalendářní měsíc výkonu funkce jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

    (3) Odměna se za dobu čerpání dovolené nekrátí.

    (4) Obec poskytne uvolněnému členovi zastupitelstva obce též tu část dovolené, kterou nevyčerpal u svého zaměstnavatele před uvolněním k výkonu veřejné funkce.

    (5) Nevyčerpal-li uvolněný člen zastupitelstva obce dovolenou nebo její část v průběhu příslušného kalendářního roku, převádí se mu nárok na ni do bezprostředně následujícího kalendářního roku, v němž se eviduje jako nevyčerpaná dovolená z předchozího kalendářního roku a čerpá se přednostně. Do dalšího kalendářního roku se již tento nárok nepřevádí.

    (6) Nevyčerpal-li uvolněný člen zastupitelstva obce ke dni ukončení výkonu funkce poměrnou část dovolené podle odstavce 2 za kalendářní rok, ve kterém došlo k ukončení uvolnění pro výkon funkce, poskytne mu obec náhradu za nevyčerpanou dovolenou. Nevyčerpaná dovolená z předchozího kalendářního roku se nenahrazuje ani nepřevádí.

    (7) Náhrada za nevyčerpanou dovolenou podle odstavce 6 se určí jako násobek počtu kalendářních dnů, za které je poskytována, a jedné třicetiny odměny, která náleží uvolněnému členovi zastupitelstva obce ke dni ukončení výkonu funkce.

    (8) Vyčerpal-li uvolněný člen zastupitelstva obce dovolenou v rozsahu větším, než mu náleží podle odstavců 1 až 5, posuzuje se odměna za každý den čerpání dovolené nad rámec zákonného nároku jako přeplatek poskytnuté odměny.

    (9) Obecní úřad vede evidenci o čerpání dovolené uvolněných členů zastupitelstva obce. Člen zastupitelstva obce oznámí předem čerpání dovolené obecnímu úřadu prostřednictvím starosty.


    56) Zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů.

    § 82

    Člen zastupitelstva obce má při výkonu své funkce právo

    a) předkládat zastupitelstvu obce, radě obce, výborům a komisím návrhy na projednání,

    b) vznášet dotazy, připomínky a podněty na radu obce a její jednotlivé členy, na předsedy výborů, na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je obec, a na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které obec založila nebo zřídila; písemnou odpověď musí obdržet do 30 dnů,

    c) požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu, jakož i od zaměstnanců právnických osob, které obec založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jejich funkce; informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.

    § 83

    (1) Člen zastupitelstva obce je povinen zúčastňovat se zasedání zastupitelstva obce, popřípadě zasedání jiných orgánů obce, je-li jejich členem, plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů obce a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.

    (2) Člen zastupitelstva obce, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti v orgánech obce mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci (střet zájmů), je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání orgánu obce, který má danou záležitost projednávat. O tom, zda existuje důvod pro vyloučení z projednávání a rozhodování této záležitosti, rozhoduje tento orgán obce.




    Zpět na obsah zákona

    ?
    Zobrazit sloupec 

    Kalkulačka - Výpočet

    Výpočet čisté mzdy

    Důchodová kalkulačka

    Přídavky na dítě

    Příspěvek na bydlení

    Rodičovský příspěvek

    Životní minimum

    Hypoteční kalkulačka

    Povinné ručení

    Banky a Bankomaty

    Úrokové sazby, Hypotéky

    Směnárny - Euro, Dolar

    Práce - Volná místa

    Úřad práce, Mzda, Platy

    Dávky a příspěvky

    Nemocenská, Porodné

    Podpora v nezaměstnanosti

    Důchody

    Investice

    Burza - ČEZ

    Dluhopisy, Podílové fondy

    Ekonomika - HDP, Mzdy

    Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

    Drahé kovy

    Zlato, Investiční zlato, Stříbro

    Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

    Podnikání

    Města a obce, PSČ

    Katastr nemovitostí

    Ochranné známky

    Finanční katalog

    Občanský zákoník

    Zákoník práce

    Stavební zákon

    Daně, formuláře

    Další odkazy

    Auto - Cena, Spolehlivost

    Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

    Monitoring ekonomiky

    Volby, Mapa webu

    English version

    Czech currency

    Prague stock exchange


    Ochrana dat, Cookies

     

    Copyright © 2000 - 2024

    Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.